Greywacke Sauvignon Blanc (2015)

dnia

Uwielbiam Sauvignon Blanc! Szczep, który jedni kochają, inni niezbyt lubią, a jeszcze inni traktują jako „napęd” do win gastronomicznych. Jestem w stanie zrozumieć niechęć do SB z Nowego Świata (patrzę na cieplejsze rejony Australii), które potrafi być tak intensywne w aromatach, że aż dusi. Do tego te aromaty agrestowe i liściaste są tak intensywne, że niektórym się kojarzy z kocimi siuśkami ;). Tak, wiem, powinno się tego określenia unikać, ale przecież jesteśmy dorośli.

Wracając do tematu – Greywacke to moje ulubione wino z tego arcyciekawego szczepu. Skąd? Z Nowej Zelandii oczywiście. Z Marlborough oczywiście. Miejscu, gdzie już od wielu, wielu lat powstają znakomite wina w sposób genialny interpretujące ten szczep. Wolę je, niż ich starszych kolegów z Bordeaux, cóż zrobić.

Obcowanie z podstawowym SB od Greywacke (2015) to sama przyjemność ze względu na złożoność aromatów. Nos atakuje aromatami agrestowych liści, polnych ziół i trawy, a dopiero za chwilę przychodzą aromaty owocowe, które nie przytłaczają i nie powodują, że to wino jest przeperfumowane i ciężkie. Do tego po dłuższej chwili dochodzą aromaty mokrych kamieni czy kredy i kopru włoskiego.

W ustach już bardziej owocowe – agrest, brzoskwinia, zioła, skróka z cytryny. Wino jest krągłe, chrupkie z wysoką,  żywą kwasowością i wcale niekrótkim finiszem. Autentyczne, radosne i orzeźwiające wino zarówno do picia solo, jak i oczywiście do potraw takich jak: owoce morza (dorszyk w lekkim sosie cytrynowym z zielonymi warzywami), delikatnie grillowane krewetki z jakąś cytrusową salsą.

Bardzo dobre wino w nieco mniej dobrej cenie (85-95 zł), ale zdecydowanie warto raz na jakiś czas się „szarpnąć”.

Dystrybutor: Vive le Vin. Do kupienia również np. w warszawskim Alewino.pl, które tak przy okazji serdecznie polecam na kolację czy lunch.

Piłem za swoje ;).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s